Archív oznamov

Asistované sčítanie obyvateľov

2750 | | |

Historicky prvé plne elektronické Sčítanie obyvateľov domova a bytov 2021 sa dostáva do poslednej zberovej fázy. Asistované sčítanie je určené primárne pre digitálne vylúčených obyvateľov, ktorí nevedia robiť s technológiami, nemajú prístup na internet alebo sa nemohli sčítať počas online samosčítania do konca marca 2021.

Asistované sčítanie bude prebiehať v súlade s covid automatom a v súčinnosti s úradmi regionálneho zdravotníctva. V zmysle zákona o sčítaní musí byť asistované sčítanie realizované na celom území SR najneskôr do 31.10.2021, ale v každej obci či meste bude prebiehať 6 týždňov. V týchto dňoch sa začína príprava asistovaného sčítania v obciach. Príprava znamená hlavne zriadenie kontaktných miest a vyškolenie asistentov, ktoré v našej obci prebieha behom tohto týždňa. Na túto prípravu majú obce 21 dní. Následne vydá predseda Štatistického úradu SR rozhodnutie o začatí asistovaného sčítania. Vzhľadom na pandemickú situáciu musí byť rozhodnutie predsedu ŠÚ SR vydané v súlade so stanoviskom Úradu verejného zdravotníctva  SR a regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Podľa generálnej riaditeľky Sekcie sociálnych štatistík a demografie sa predpokladá, že v prvých obciach a mestách sa bude môcť asistované sčítanie začať realizovať od 03.05.2021 a potrvá 6 týždňov. 

Čo je asistované sčítanie ?

Asistované sčítanie realizuje v súčinnosti so Štatistickým úradom SR samospráva. Je sčítaním, pri ktorom sa používa asistovaná služba, t.j. sčítanie sa realizuje s pomocou stacionárnych a mobilných asistentov. Samospráva na území obce zriaďuje tzv. kontaktné miesta. V kontaktnom mieste sa môže obyvateľ sčítať sám pomocou techniky, ktorá mu bude k dispozícii, alebo mu na požiadanie pomôže stacionárny asistent. Obyvateľ sa môže sčítať na akomkoľvek kontaktnom mieste bez ohľadu na jeho trvalý pobyt. Zoznam kontaktných miest Vám bude k dispozícii aj na webstránke www.scitanie.sk. V našej obci bude kontaktné miesto zriadené na obecnom úrade. Stacionárnym asistentom v našej obci bude p. Viera Maková. Obyvateľ má možnosť požiadať o pomoc aj mobilného asistenta, ktorý prichádza k nemu domov s tabletom, aby ho v pohodlí domova sčítal. Mobilného asistenta si môže obyvateľ zabezpečiť zavolaním na call centrum, ktoré bude zverejnené hneď po spustení asistovaného sčítania v našej obci alebo zavolaním na obecný úrad. Po objednaní si mobilného asistenta Vás pracovníčky obecného úradu budú kontaktovať telefonicky, aby ste si dohodli presný termín návštevy u Vás doma. Mobilný asistent je určený predovšetkým pre imobilných občanov! Mobilný asistent v našej obci bude p. Daniela Belovičová. Na účely sčítania obyvateľov domov a bytov 2021 bol vypracovaný samostatný bezpečnostný projekt. V jeho zmysle sú všetky dáta hašované, anonymizované a skriptované. Každá osoba, ktorá pracuje s týmito informáciami bola zaškolená. Na stacionárnych a mobilných asistentov kladie osobitný dôraz aj zákon o sčítaní. V zmysle tohto zákona môže pozíciu asistenta pri sčítaní vykonávať len osoba dôveryhodná, bez záznamu v registri trestov , staršia ako 18 rokov, musí mať minimálne stredoškolské vzdelanie, ovládať materinský jazyk. Okrem toho by mala byť technicky zdatná a ochotná poskytovať obyvateľom pomoc a podporu. Každý asistent zároveň podpisuje dohodu o mlčanlivosti aj po skončení projektu a je poučený o práci s GDPR údajmi. Každý mobilný asistent bude vybavený preukazom mobilného asistenta, ktorý je povinný predložiť pri kontakte s obyvateľom. 

POZOR!

Na záver treba pripomenúť, že NIKTO proaktívne nechodí pri sčítaní 2021 k obyvateľovi domov. Ak sa s takýmto postupom stretnete, dôrazne odporúčame nevpúšťať neznáme osoby do bytu či domu a kontaktovať obec alebo políciu. 

Ďalšie informácie si môžete pozrieť v nasledovnom dokumente:  

pdf Asistované sčítanie obyvateľov SR 2021

Kontaktné údaje

Obecný úrad
Čakajovce 58
951 43 Slovensko
mobil: 0905 797 675
telefón: 037 779 3790
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Úradné hodiny

Pondelok  8:00 – 11:30 12:00 – 16:00
Utorok      nestránkový deň
Streda       8:00 – 11:30 12:00 – 17:00
Štvrtok      nestránkový deň
Piatok       8:00 – 11:30 12:00 – 15:00
Sobota      -
Nedeľa      -